HTML

ایران گستر در صدد آن است تا با آموزش های تصویری خود, شما را با به روز ترین زبان های برنامه نویسی آشنا کند تا با یادگیری آنها بتوانبد وارد بازار کار شوید و کسب و کار خود را رونق بخشید. از این پس آموزش های HTML مارا دنبال کنید.

[caption id="attachment_3063" align="aligncenter" width="255"]HTML HTML[/caption]

طراحی واکنش گرا چیست؟

طراحی واکنش گرا نوعی از طراحی سایت بوده که در سال های اخیر باب شده است و هدف اصلی آن استفاده از HTML و CSS به طوری است که ظاهر و سایز صفحات را بر اساس نیازشان تغییر دهد.(ایران گستر)
نیاز به تغییر سایز صفحات به خاطر متغیر بودن اندازه ی صفحات دستگاه هایی است که به سایت ما مراجعه می کنند. بزرگی صفحه ی کامپیوتر های عادی با یک گوشی هوشمند یا تبلت یکی نیست و این مسئله باعث می شود که بازدید با گوشی همراه از سایت ما آزار دهنده باشد. راه حل این مشکل طراحی واکنش گرا است.(ایران گستر)

می خواهیم چند مورد از مواردی را که در این زمینه کاربرد دارند برایتان بازگو کنیم.(ایران گستر)

تصحیحViewport

اولین قدم برای واکنش گرا کردن یک سایت تنظیم viewport آن با استفاده ازمی باشد. در دو مثال زیر تفاوت استفاده از آن را متوجه می شوید:(ایران گستر)

مثال اول

مشاهده ی خروجی در JSBin

اگر اندازه ی خروجی یا سایز پنجره تان را کوچک کنید متوجه می شوید که تصویر موجود در کد بالا از کادر خارج می شود. این روش، روش بسیار بدی برای طراحی سایت است.(ایران گستر)

مثال دوم

مشاهده ی خروجی در JSBin

در این مثال اگر خروجی یا اندازه ی مرورگر خود را کوچکتر کنید متوجه می شوید که سایز تصویر نیز تغییر می کند و به نوعی تمام صفحه به هم نمیریزد. دلیل اصلی تعیین Viewport نیز همین نظم است.(ایران گستر)

استفاده از تصاویر واکنش گرا

تصاویر واکنش گرا تصاویری هستند که با تغییر سایز صفحه، سایزشان تغییر می کند. اگر خاصیتwidthرا برابر با 100درصدگذاشته باشید، تصاویر از نوع واکنش گرا خواهند بود و سایزشان تغییر می کند.(ایران گستر)

به مثال زیر توجه کنید:

مشاهده ی خروجی در JSBin

به صفحه ی خروجی مثال بالا بروید و سایز قسمت خروجی یا مرورگر خود را کوچک کنید. به سرعت متوجه می شوید که سایز تصویر نیز تغییر می کند.(ایران گستر)

البته مشکلی وجود دارد؛ اگر سایز قسمت خروجی را بزرگتر از سایز عادی اش بکنید، تصویر نیز بزرگتر از سایز عادی اش می شود و صفحه را زشت می کند. برای آنکه به تصاویر اجازه ندهیم از سایز مشخصی بزرگتر شوند می توانیم به جای استفاده از خاصیتwidthاز خاصیتmax-widthاستفاده کنیم.(ایران گستر)

در این صورت شاهد مثال زیر می شویم:

مشاهده ی خروجی در JSBin

حالا هر چقدر هم که قسمت خروجی را بزرگتر کنید، سایز تصویر ما افزایش بیش از حد نخواهد داشت.

استفاده از تصاویر متفاوت

برخی اوقات تغییر سایز تصویر راه حل خوبی نیست و به درستی کار نمی کند. برای چنین مواقعی می توانیم از عنصراستفاده کنیم. این عنصر به شما اجازه می دهد که چندین تصویر را برای یک قسمت قرار دهید که بر اساس سایز صفحه، کاربر تصویر مناسب اش را به او بدهیم. به این مثال نگاهی بیندازید:(ایران گستر)

مشاهده ی خروجی در JSBin

در مثال بالا اگر سایز قسمت خروجی را تغییر دهید، تصاویر متفاوتی را مشاهده خواهید کرد! این قابلیت می تواند به شما کمک بسیار زیادی بکند.(ایران گستر)

نتها نکته ی منفی این دستور این است که با آپلود کردن چندین عکس برای هر قسمت از سایتتان، فضای زیادی از سرور را اشغال می کنید بنابراین پیشنهاد ما این است که از این قابلیت تنها در جاهایی استفاده کنید که با کدنویسی جواب نگرفته اید.(ایران گستر)

متون واکنش گرا

با بزرگ و کوچک شدن یک صفحه، متون ما نیز باید کوچک و بزرگ شوند، در غیر این صورت یا صفحه ظاهر زشتی پیدا می کند و یا خواندن مطالب خیلی سخت می شود. برای واکنش گرا کردن یک متن باید سایز آن را با واحدvw تنظیم کنیم و از مقادیری مثل پیکسل و . دوری کنیم. به کد زیر نگاه کنید:(ایران گستر)

مشاهده ی خروجی در JSBin

با تغییر سایز قسمت خروجی کد بالا می توانید به وضوح مشاهده کنید که اندازه ی نوشته ها نیز تغییر می کند تا کاربر بهتر بتواند محتوا را بخواند.(ایران گستر)

استفاده ازMedia Queries

media query ها دستور هایی متعلق به CSS هستند که می توان با استفاده از آن ها طرح صفحات را کاملا تغییر داد به طوری که کاربر فکر می کند وارد سایت دیگری شده است! بهترین روش یادگیری آن از طریق مثال است بنابراین بیایید کدهای زیر را بررسی کنیم:(ایران گستر)